Bdejte a modlite sa!

je štvrtok večer, skončila veľkonočná hostina vo večeradle. Ježiš s učeníkmi je v Getsemanskej záhrade. Bdejte a modlite. Prečo? Aby ste boli pripravení… zrada, príchod stráže, nočné nezákonné zasadnutie veľrady, súd…kohút, Peter, na úsvite, Pilát, odúdenie, deviata hodina…Keď čítame v Písme vieme si poskladať priebeh udalostí, ako sa odohrali, mohli odohrať. Na minútu presne asi nie, ale môžme to podľa časových údajov v evanjeliách poskladať a predovšetkým, môžme tam byť akoby prítomní. Môžme zavrieť oči a predstaviť si vetu za vetou, ľudí, tváre, domy, udalosť za udalosťou ako sa odohralo  zvlášť v tejto noci zo Zeleného štvrtka na Veľký piatok. Skúsme to…

 

Tu je tabuľka, ktorú pripravil Niko. Každý z nás sa tam môže zapísať na 30 minút. Zobrať do rúk Bibliu, nalistovať si napríklad evanjelium podľa Matúša- kapitolu 26, verš 36 , a skúsiť sa trafiť podľa môjho vlastného úsudku, čo sa práve v tejto chvíli odohráva. Nebojte sa pôjde to. Keď na to prídete skúste si to predstaviť ako to tam vyzeralo, poskladať ako mozaiku, kto tam bol, aké bolo okolie, čo sa vo vnútri učeníkov odohrávalo, aký bol ku nim Ježiš.

Tak aj my budeme súčasťou Veľkej noci, aby sme aj my mohli raz prežiť aj našu Veľkú noc. Ako písala nedávno Deka, neplávajme po povrchu ako neživé ryby, ale poďme do hlbín tam je Život.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *