Pred akciou

Písal sa rok 2015 kedy som na potulkách cestami-necestami odfotila prvý posed. Odvtedy vo mne začala rásť zvedavosť ako to s tými posedmi vlastne je. Prečo sú tak rôzne? Ako rôzne sú? Kde sa nachádzajú? Koľko ich je? Majú niečo spoločné? Dajú sa nejak rozdeliť? Zaujímalo a fascinovalo  ma to. Tak som rozbehla vlastný prieskum a za tých pár rokov som na každej cyklo potulke odfotila a zaznačila každý posed, na ktorý som narazila. A že ich bolo! Okrem zvedavosti sa objavila aj túžba dostať povedomie o posedoch aj k iným ľuďom. Pomaličky som zbierala nápady na najlepší spôsob ako to urobiť. A hľa, v roku 2020, dozrel čas podeliť sa o nadšenie z posedov aj so skautmi na akcii Super Mária poseduje. Sedem dní, sedem výsekov mapy a takmer sto posedov. Dobrodružstvo zaručené!

Deň 1.-3.8.

Prvý deň akcie som zvolila úsek na Lehotu, v ktorom sa nachádzalo osem posedov. Na rozbeh, rozhľadenie a zoznámenie sa s terénom to bolo akurát. Keď sme sa večer stretli na určenom mieste, veľmi ma potešilo, že Jasminka, Lili a Vivien vytvorili sesterský tím. Bolo to krásne! Okrem nich prišla aj Nikolka, takže som ako jediná nebola Križanová. Keďže bol deň po vlčiackom tábore, nepočítala som s väčšou účasťou. Spísali sme body za posedy a hoci niektoré našli z inej oblasti, na prvý deň im to išlo skvele. Všetky splnili bonusové úlohy a už v prvý večer si domov odnášali okrem pooškieraných nôh aj slušný počet bodov.

Deň 2.-4.8.

Dnes prišlo auto z tábora, preto som vybrala úsek s najmenším počtom posedov, aby sme mohli prísť pomôcť s vykladaním vecí. Tak sa aj stalo a väčšinu popoludnia aj večera sme strávili v klubovni, prenášali, ukladali a upratovali náradie a iné táborové vecičky. Posedy našli skautky veľmi rýchlo, takže body sa len tak hrnuli.

Deň 3.-5.8.

Tretí deň bol zrejme kritický. Nikto nenašiel posed. Ale tak, aj to sa stáva. Niektoré sú skutočne skryté, že si ich človek všimne až keď okolo nich prejde. Síce to nebol prípad posedov v tomto výseku, nevadí. Awiči nám aspoň večer pomohla s doupratovaním klubovne, čomu sme sa veľmi potešili a museli to zakončiť spoločnou fotkou aj s Bublom, Hapčim, Mlockom a Filom. Filo prišiel samozrejme na bicykli z Banskej Štiavnice.

Deň 4.-6.8.

Krásny deň hľadania posedov sme zakončili narodeninovou oslavou Jasminky pri kaplnke sv. Antona. Potešila ma aj účasť Jakuba z Jarku, neskauta, ktorý sa za pár sekúnd socializoval tak, akoby bol skautom celý život. Plnenie disciplín šlo obom tímom skvelo a zapotili sa snáď len pri poslednej, počas ktorej mali navštíviť pôvodnú kaplnku.

Deň 5.-7.8.

V piaty deň akcie sme mali prvý piatok, preto sme sa stretli už na sv. omši, po ktorej sme opäť raz skontrolovali neposedníky a zapísali body za nájdene posedy. Dnešok bol však výnimočný tým, že dorazili chlapčenské posily z Banskej Štiavnice, ktoré sa k nám na posledné dva dni pridali. Na záver stretnutia sme si ešte naplánovali ako bude spoločné hľadanie posedov prebiehať.

Deň 6.-8.8.

Sobotné ráno sa nieslo v znamení skorého budíčku. Mlock mi už 5:29 písal, kedy pribudne na stránke mapa na dnes. O minútu tam už aj bola. Stretli sme sa spoločne 7:30 pre kostolom, odkiaľ sa jednotlivé tímy vybrali do lesov hľadať posedy. Bolo to intenzívne pátranie, čo sa odrazilo aj na počte nájdených posedov. Ich počet presiahol desať, dokonca dosahoval aj číslo 16. Určite to bolo aj z toho dôvodu, že dnešná oblasť ich ukrývala okolo dvadsať, ale bez šikovných a pozorných skautských očí, by zostali nepovšimnuté. Večer sme sa stretli opäť pri kostole a vydali sa smer Zagard, kde sme si opekali, zasúťažili vo vtipných disciplínach, zaspievali si a prespali.

Deň 7.-9.8.

Posledné ráno akcie sme sa zobúdzali za krásneho zvuku huslí a s výhľadom na okolitú prírodu. Takmer táborové. Rýchlo sme sa zbalili a vydali domov na raňajky, aby sme stihli sv. omšu. Na nej nám krásne Mlock s Logikou v kombinácii husle-organ spríjemnili duchovný zážitok a po nej sme sa vybrali ešte na zmrzlinu. Ďalej nás čakali opäť posedy. Posledný úsek dal dosť zabrať, ale väčšina tímov si počínala skvelo a našla skoro všetkých dvadsať posedov. Akciu sme ukončili na Zálužskom rybníku, kde sme ešte písali nápis Super Mária poseduje a veršovali o našich zážitkoch z uplynulého týždňa. Pre niektorých deň skončil až po polnoci, lebo sme našich cyklistov zo Štiavnice viezli domov.

Po akcii

Na skautingu je perfektných mnoho vecí. Posledné roky ma asi najviac baví využívať tú, že môžem zdieľať nadšenie, radosť, vášeň, zvedavosť, túžbu a chuť tešiť sa z maličkostí. Maličkostí, akou je napríklad posed. Takmer nepovšimnutý, ticho stojaci, vetru odolávajúci a nehybne sa dívajúci. Neviditeľný. A predsa si ho vieme všimnúť. Nie je to krásne? Koľko akcie dokáže vytvoriť niekoľko mĺkvych posedov. Koľko zážitkov, vtipných momentov a spomienok bolo nemo ukrytých v týchto stavbách a čakalo na svoje objavenie. Dokázali sme im venovať celých sedem dní. Len takej drobnosti, okolo ktorej iní prejdú. A my sme sa pre ňu dokázali nadchnúť, nasadnúť na bicykle, niekoľko hodín denne po nej pátrať, kresliť ju, opisovať ju, fotiť ju a dávať jej meno. Pomenovať túto maličkosť. Ja som z toho veľmi šťastná. A vďačná, že ste sa dokázali nadchnúť so mnou, že ste vytvárali skvelú atmosféru, že ste sa túlali neľahkým terénom a objavovali neobjavené, že ste s úsmevom vždy večer prišli a ukazovali mi vaše kresby, že ste pátrali aj keď ste nič nenašli a že vás to bavilo. Ďakujem vám, že som s vami mohla zdieľať radosť z jednej drobnosti!

Básne z poslednej bonusovej úlohy

Všetko to začalo v pondelok ráno,
keď sme povedali super Márii svoje áno.
Predierali sme sa húštinou k posedu prvému,
a odtiaľ tiahli do Lehoty k druhému.
 
V tretí deň, domovina naša,
a tak zistili sme, čo ten Jarok obnáša.
Neskôr Alica pridala sa,
s nula posedmi šťastie odnáša sa.
 
Neskôr prichádza aj Laura,
prišla s ňou nová, dobrá aura.
V deň piaty prichádzajú posily,
prišli Štiavničania, ktorí o jedlo prosili.
 
A tak v posledný deň, sedíme a píšeme báseň len.
A aby sme to tu nezdržovali,
Nakoniec ďakujeme nasej Márii.
Za jej námahu a snahu, za pozitívnu náladu.
Že nám vždy skrášli prázdniny,
a kondičku nám posilní.
Mária poseduje deň aj noc,
prišli sme jej na pomoc.
5 dní bola bez pomoci,
našli sme ju v nemocnici.
V piatok sme zo Štiavnice prišli
a posedy hľadať išli.
Na rozpálenom priamom slnku, ...
Ó ty mocný posed
Tupé nohy, uzatvorená hlava,
plochý klobúk
...aj tak sa stáva.
 
Vyvýšený si nad všetky polia
hľadáme ta...nohy nás bolia.
Slnko páli, dostali sme úpal
Najradšej by som sa v Ulackom rybníku vykúpal.
 
Hladný som smädný som,
ale furt idem....
Posed som nenašou
Ajha hľa Kijev.
 
Nohy mam oškreté
Asi tu umriem...

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.